6 - 9 June 2024 En

VOŁOSI

9 Јуни • МКЦ Дансинг сала, 20:00

  • виолина
  • виолина
  • виола
  • виолончело
  • контрабас
Vołosi е феномен на светската музичка сцена. Бендот е основан во 2010 година кога виолинистот Кшиштоф Ласон и виолончелистот Станислав Ласон, длабоко во срцето на Карпатите, запознаа тројца исклучително талентирани традиционални музичари. Нивното деби на фестивалот The New Tradition во 2010 година им ги донесе сите можни награди. Една година подоцна, нивното дело „Dusk“ ја освои Гран при наградата „Svetozar Stracina“ на Европската радиодифузна унија (EBU) во Братислава за најдобра европска фолк композиција. Нивниот прв албум беше рангиран меѓу водечките на World Music Charts Europe во 2012 година. Оттогаш, Vołosi се постојано на турнеја. Со текот на годините тие создадоа оригинален стил кој ѝ пркоси на дефиницијата: динамичен, исполнет со страст и софистициран во исто време. Надминувајќи ги границите на гудачките инструменти, тие отидоа многу подалеку од тоа, постигнувајќи нешто уникатно, израснато од карпатските корени, а сепак модерно, моќно и емотивно. Нивната музика е под влијание на рок, џез, етно, амбиент и филмската музика, што резултира со прекрасни, емотивни и прогонувачки мелодии кои одушевуваат и фасцинираат. Но, Vołosi немаат само слатки мелодии, тие едновремено носат силна доза на енергија што покренува движења. Тие имаат преку 820 концерти низ целиот свет, со настапи на најпрестижните фестивали и концертни сали. Нивните концерти ги пренесуваа BBC, WDR3, Полското Радио 2 и 3, Ö1 и корејскиот MBC. Иако музиката на Vołosi звучи толку познато, таа e навистина целосно оригинална и неповторлива.